aleks-buda-ismail-kadare-konkurs-bukinist-onufri

Konkursi #JamLiber – #IsmailKadare, Bukinist shpall fituesit e gjimnazit “Aleks Buda”

Platformë online e librit “Bukinist”, në bashkëpunim me shtëpinë botuese “Onufri” dhe gjimnazin “Aleks Buda” në Tiranë shpallën sot fituesit e konkursit me përshtypje #JamLiber – #IsmailKadare, organizuar me rastin e 82-vjetorit të shkrimtarit tonë të shquar. Nxënësit morën pjesë me përshtypjet e tyre, duke përzgjedhur një prej veprave që iu ka pëlqyer më shumë […]

vogelushet

Shokët e verës, ja 8 libra të rinj për fëmijën tuaj gjatë pushimeve

Bukinist sjell një listë me tetë tituj të rinj për lexuesit e vegjël që janë hedhur në qarkullim nga shtëpitë botuese gjatë dy muajve të fundit; kjo përzgjedhje është bërë duke marrë në konsideratë ditën plot aventura, shëtitjet në natyrë dhe pasionet e të vegjëlve në natyrë. Edhe librat janë një arratisje e bukur për […]

libri-me-i-mire-ok

Libri më i mirë, një nismë për promovimin dhe rritjen e kulturës së leximit

Gjatë vitit që sapo lamë pas nisi rrugëtimin e tij Bukinist.al, platforma online e librit shqip, e cila ka ardhur si nismë me misionin për të qenë destinacioni numër NJË në informimin dhe shitjen e librit në vend. Muajt e parë të punës së tij konfirmuan ndjeshëm etjen e shqiptarëve brenda dhe jashtë vendit për […]

arlinda-cizmet-e-verdha-blogu-bukinist-al

Një rrëfim në kërkim të virtyteve

  Shënime pas leximit të librit “Çizmet e Verdha” tё Arlinda Çaushollit, një vepër origjinale e ditëve tona Prof. Dr. Albert Frashёri * Kisha lexuar rastёsisht disa fragmente tё kёtij vёllimi para botimit tё tij, prandaj e prita me shumё interes daljen nё dritё tё librit shkruar nga Arlinda Çausholli. Me librin nё dorё u […]

mira-gabo

Pse e ripërktheva romanin “Dashuri në kohërat e kolerës” të Markezit

Mira Meksi* Me siguri që nuk kisha për t’iu rikthyer përkthimit të njërës prej kryeveprave të Gabriel Garcia Marquez-it, “Dashuria në kohërat e kolerës”, sikur shtëpia botuese Onufri, pas përpjekjeve shumëvjeçare, të mos merrte të drejtën ligjore të botimit të saj. Me siguri do të vazhdoja të mbaja emrin tim të pagëzimit prej Marquez-it lulja […]

oki

Çelësat për të kuptuar shoqërinë moderne, manipulimin dhe rolin e individit

Refleksion rreth librit “Teoria e shoqërisë” e Niklas Luhmann, i cili është një nga sociologët më të mëdhenj të shekullit të kaluar: Është themeluesi i sistemeve shoqërore dhe në veprën e tij është marrë me një gamë të gjërë problemesh. Vepra e tij rrok tema që analizojnë strukturën e politikës, të pushtetit, të së drejtës, […]

104-vjet-104-libra

Festat e Nëntorit dhe shqiptarët përmes 104 librave

Albert Gjoka* E ku ka mjet më të mirë sesa libri për të njohur një periudhë të caktuar të historisë, për të kuptuar të shkuarën e një individi, të një momenti, të një ngjarje apo një shteti, – e në këtë mënyrë, – për të qenë më i qartë për të shkuarën tënde teksa jeton […]

panairi-librit-shtepia

Një panair libri për të gjithë

Albert Gjoka* Java e dytë e nëntorit ka hyrë në traditë tashmë, për rreth dy dekada, si festa e librit. Edhe ky panair që pritet të nisë më 9 nëntor shënon një festë të vërtetë, ku botuesit kurorëzojnë përpjekjet e tyre 1-vjeçare në ballafaqimin më të madh me tregun e librit dhe lexuesit. Padyshim, botuesi […]

klithja-ndergjegjes

Konteksti i “Klithjes” si vlerë artistike

Recension rreth librit “Klithja e ndërgjegjes” e Ramadan Bozhlanit, i botuar nga shtëpia botuese “Uegen” Albert Gjoka Të vërtetat  e mëdha, dhimbjet, dramat apo tragjeditë e kanë vlerën e tyre dhe e gjejnë lexuesin e vet në çdo kohë teksa rrëfehen edhe me gjuhën e thjeshtë, por narracioni i stërholluar pa ngjarjen e peshuar mirë […]