Përshtypje

mendesia-dweck-bukinist

Një libër për të peshkuar suksesin

Shënime rreth librit “Mendësia” e Dr. Carol Dweck, përkthyer nga Dr. Valbona Nathanaili dhe botuar nga “Pema” në Prishtinë Albert ...
Read More
lidhese-domenico-startone-bukinist-agim-baci

Lidhëset që presin dorën tonë

Shënime për romanin “Lidhëset” të Domenico Starnones, fitues i çmimit Strega 2001, sjellë në shqip nga Mimoza Hysa Agim Baçi ...
Read More
merzia-alberto-moravia-erjon-uka

Mërzia si ndjesi e pamjaftueshmërisë

Mbi librin “Mërzia” të Alberto Moravia/ A ia vlen të rebelohemi ndaj jetës, apo ta pranojmë siç na vjen? Dino ...
Read More
shendeti-dhe-suksesi-permes-meditimit-ramadani-starc-bukinist

Të gjitha zgjidhjet, brenda trupit dhe mendjes tonë

Lexim rreth librit “Shëndeti dhe suksesi përmes meditimit” i Radovan Starc dhe Hetem Ramadanit, hedhur në qarkullim nga Shtëpia Botuese ...
Read More
pallati_i_endrrave_metafore_e

Të ëndërrojmë aty ku pallati nuk do mund të shembet

Përshtypja rreth romanit “Pallati i ëndrrave” të Ismail Kadaresë që mori çmimin e parë në konkursin e organizuar nga platforma ...
Read More
fotoja

Aksidenti, një puthje në kilometrin e 17-të

Përshtypja rreth romanit “Aksidenti” me autor Ismail Kadarenë, e cila u shpall fituese e çmimit të parë në konkursin e ...
Read More
dashuria-ok

Një roman dashurie dhe shprese

Lexim rreth romanit “Mos bjer në dashuri me mua” i autores Nicola Yoon, botuar “Bota Shqiptare” Dorina ALLAMANI “Mos bjer ...
Read More
Samanta-Schweblin-largesia

Një roman brilant për grahmat e fundit

Lexim rreth librit “Largësi shpëtimi” të autores argjentinase Samanta Schweblin, përkthyer nga spanjishtja nga përkthyesi Erion Karabolli, dhe botuar nga ...
Read More
e-bardha-dhe-e-zeza-foto

Nuk të bën njeri ngjyra e lëkurës

Përshtypje pas leximit të romanit “E bardha dhe e zeza” e Malorie Blackman, sjellë në shqip nga shtëpia botuese “Dituria” ...
Read More
kokoro

Një besnik i ëndrrave të dikurshme

Shënime për romanin “Kokoro” të Natsume Soseki, “Ombra GVG” 2017/Rrëfimi i Sosekit është njëkohësisht një përshkrim i fortë i dilemave ...
Read More