Fjala

Musa-Ramadani

Të përgjigjesh me Kafkën

Shënime për romanin “Profeti nga Praga” të Musa Ramadanit, fitues i çmimit “Kadare” 2017 Agim Baçi Të rikthehesh nga bota ...
Read More
alket-cani-odeon-trilogjia-binjakeve-agota-kristof

“Përralla e zezë” e Agota Kristofit, drama që tronditi ndërgjegjen

Intervistë me Alket Çanin, botuesin e Odeon dhe përkthyesin e “Trilogjia e binjakëve” e Agost Kristof “Trilogjia e Binjakëve” e ...
Read More
gilman-bakalli

Të martuar me personin e gabuar!

Alain de Botton Martesa është një aventurë e rrezikshme. Një aventurë që ndërmerret nga dy persona, të cilët lidhen në ...
Read More
migjnei

Poezi-nderimi për 88-vjetorin e ndarjes nga jeta të Migjenit

Migjeni (13 tetor 1911 – 26 gusht 1938) është poeti dhe prozatori më novator i letërsisë së shekullit të XX, ...
Read More
xhevair-lleshi-bukinisti

Kadri Roshi, dashuri e dehur – ese

Xhevair Lleshi Karavasta do të thotë Bashta e zezë. Kishte një kasolle me kallama dhe mbuluar me kundje, brenda një ...
Read More
leo-ferre

Letër një pasqyre: Do doja të m`i ktheje mendimet e mia të dikurshme

Léo Ferré Ti je fotoja vegimtare ku rrinë zgjuar do ritme, Pasqyrë, lënda ku thyhet drita dhe reflekton një ëndërr ...
Read More
gazmend-krasniqi_bukinist

Vetëvrasja – Tregim

GAZMEND KRASNIQI Kjo histori është rrëfyer nga dy njerëz të ndryshëm të cilët i bashkonte të qenit nga e njëjta ...
Read More
vdekja-dashuria

Një britmë natën – tregim

Tregim Nga Grazia Deledda Tre pleq, mosha e të cilëve apo ndoshta edhe zakoni i të ndenjurit së bashku u ...
Read More