pallati_i_endrrave_metafore_e

Të ëndërrojmë aty ku pallati nuk do mund të shembet

Përshtypja rreth romanit “Pallati i ëndrrave”  të Ismail Kadaresë që mori çmimin e parë në konkursin e organizuar nga platforma online e librit “Bukinist”, në bashkëpunim me shtëpinë botuese “Onufri” dhe gjimnazin “Aleks Buda” në Tiranë  Theodhor DISHA Dikush ka thënë, “Jepu ëndrrave atë që u duhet. Mos u kurse.” Dhe nëse kjo është arsyeja […]

fotoja

Aksidenti, një puthje në kilometrin e 17-të

  Përshtypja rreth romanit “Aksidenti” me autor Ismail Kadarenë, e cila u shpall fituese e çmimit të parë në konkursin e organizuar #JamLiber – #IsmailKadare, me rastin e 82-vjetorit të lindjes së shkrimtarit, nga Bukinist, shtëpia botuese Onufri dhe gjimnazi Ismail Qemali në Tiranë Sindi BEGO Ajo quhet Rovena H dhe nuk ka frikë nga […]

dashuria-ok

Një roman dashurie dhe shprese

Lexim rreth romanit “Mos bjer në dashuri me mua” i autores Nicola Yoon, botuar “Bota Shqiptare” Dorina ALLAMANI “Mos bjer në dashuri me mua” është romani i dytë i autores, tashmë bestseller ndërkombëtar, amerikano-xhamajkianes Nicola Yoon që vjen në shqip nga shtëpia botuese “Bota Shqiptare”. Yoon u bë e njohur në të gjithë botën me […]

Samanta-Schweblin-largesia

Një roman brilant për grahmat e fundit

Lexim rreth librit “Largësi shpëtimi” të autores argjentinase Samanta Schweblin, përkthyer nga spanjishtja nga përkthyesi Erion Karabolli, dhe botuar nga Onufri Albert GJOKA Nëse do të dish se çfarë ndodh me një qenie njerëzore kur jep shpirt, ky është një udhërrëfim i pazakontë, pse jo në të gjithë letërsinë botërore. Autorja argjentinaze Samanta Schwelin i […]

e-bardha-dhe-e-zeza-foto

Nuk të bën njeri ngjyra e lëkurës

Përshtypje pas leximit të romanit “E bardha dhe e zeza” e Malorie Blackman, sjellë në shqip nga shtëpia botuese “Dituria” Arlinda Lame Edhe mbrëmë që e përfundova thashë që ky libër është “must” sepse autorja nëpërmjet kësaj historie na jep një mesazh që më së shumti sot kemi aq shumë nevojë ta dëgjojmë; të bëhemi […]

kokoro

Një besnik i ëndrrave të dikurshme

Shënime për romanin “Kokoro” të Natsume Soseki, “Ombra GVG” 2017/Rrëfimi i Sosekit është njëkohësisht një përshkrim i fortë i dilemave të vetmisë. Marrëdhënia mes studentit dhe “Senseit”, përmes komunikimit e më pas rrëfimit, vjen edhe si një kundërshti e fortë e sëmundjes më të madhe që mund të japë vetmia- pafuqisë për t’i shtrirë dorën […]

historia-magris

“Historia e një kordhe” mes realitetit dhe dritëhijeve

Lexim rreth librit “Historia e një kordhe” i Claudio Magris, botuar nga Albas gjatë këtij viti Alma HAFIZI Veprat e Magrisit zënë fill nga ngjarje të jetuara, të lidhura me çështjen e kufijve, shumë e ndjeshme për shkrimtarin. Madje Magris u ndikua nga kufijtë edhe kur nuk ishte ndërgjegjësuar akoma për ekzistencën e tyre. Autori […]

folkner

Roman i dramave njerëzore dhe përballjes me tragjizmin

Lexim rreth romanit “Dritë e gushtit” të Uilljan Folkner-it, botuar nga Onufri Dr. Granit Zela Kur Uiljam Folkneri (1897-1962) nisi të shkruajë romanin “Dritë e gushtit” në vitin 1931, romanin e tij të shtatë dhe një prej romaneve më të rëndësishëm të shekullit të njëzetë, ai ishte tanimë shkrimtar i shquar. Folkneri ishte një shkrimtar […]

klara-s

Një roman që zgjon lexuesin nga amnesia komuniste

Lexim mbi romanin “Pëshpërimë Gruaje” të Klara Budës, botuar së fundi nga MAPO Editions Cila ishte jeta e rinisë shqiptare në vitet ’80-të, atëherë kur diktatura komuniste ishte në kulmin e saj? Klara Buda, shkrimtare, gazetare dhe eseiste jep një pamje me vërtetësi tronditëse tek romani “Pëshpërimë Gruaje”. Aty në mënyrë mjeshtrore ajo përshkruan realitetin e […]

kukulla-ismail-kadare-bukinist-sulejman-mato

“Kukulla” e Kadaresë, një roman që lexohet me një frymë

Lexim rret romanit “Kukulla” të Ismail Kadaresë, botuar nga shtëpia botuese “Onufri” Sulejman Mato Romanin më të ri të shkrimtarit I. Kadare ,”Kukulla”,  e kam pritur me padurim, ashtu si çdo vepër  të këtij  shkrimtari , krijimtaria e të cilit  ka disa dekada që i ka kapërcyer kufijtë e Shqipërisë. Kjo gjë ka ndodhur me […]