libri-me-i-mire-2017-bukinist

Bukinist hap konkursin “Libri më i mirë 2017”

Për të dytin vit radhazi zhvillohet votimi online për librin më të mirë të hedhur në qarkullim gjatë vitit 2017, në kategoritë: Libri për fëmijë, romani shqip, romani huaj, poezia shqipe, libri non-fiction dhe libri për motivimin dhe zhvillimin personal. Lexuesit janë të ftuar të zgjedhin njërin nga 7 librat e përzgjedhur për secilën kategori […]

_MG_4692

Konkursi “Jam Libër”, ja 13 fituesit e gjimnazit Sami Frashëri – Tiranë

Shpallen fituesit e konkursit “Jam Libër”, i organizuar nga platforma online e librit shqip, Bukinist dhe gjimnazi “Sami Frashëri në Tiranë Më datën 2 maj 2017 u shpallën fituesit e konkursit “Jam Libër”, aktivitet i organizuar në kuadrin e projektit “Shkolla  Qendër Komunitare” mes platformës Bukinist dhe gjimnazit Sami Frashëri, si pjesë e fushatës së […]

panairi-librit-shtepia

Një panair libri për të gjithë

Albert Gjoka* Java e dytë e nëntorit ka hyrë në traditë tashmë, për rreth dy dekada, si festa e librit. Edhe ky panair që pritet të nisë më 9 nëntor shënon një festë të vërtetë, ku botuesit kurorëzojnë përpjekjet e tyre 1-vjeçare në ballafaqimin më të madh me tregun e librit dhe lexuesit. Padyshim, botuesi […]

marshimi

Mini-Konkursi: Cila është poezia më e mirë për ty? Pse?

Mini-Konkursi – Pas suksesit me personazhin më të dashur për lexuesit, Bukinist.al organizon mini-konkursin e radhës në fushën e poezisë: Cila është poezia më e mirë për ty?! Shpjegoni motivet se përse iu pëlqen (mundësisht nga 10 radhë deri në një faqe tekst, times neë roman, germa 12, leading normal) dhe postojeni poshtë këtij mesazhi. […]

librarite-shkollat

Një urim dhe një ftesë e Bukinist për nxënësin, shkollën dhe prindin

Më 13 shtator nisën vitin e ri shkollor rreth 392 mijë nxënës në të gjithë Shqipërinë; ndërsa 27 mijë fëmijë u futën për herë të parë në rrugën e gjatë të dijes. Në këtë ditë fillon edhe beteja e madhe 1-vjeçare edhe për 30 mijë mësuesve në të gjithë vendin. Të gjithë i kanë kthyer […]

Klubi i Librit Tiranë, më 31 gusht diskutim rreth “Qyteti i Fundit

Libri i radhës që do të diskutohet ne “Klubin e Librit Tiranë” është romani “Qyteti i Fundit” i autorit Petro Marko. Diskutimi do të jetë ditën e mërkurë, më datë 31 gusht 2016, ora 18:30, te Qendra “Stefan”, pranë sheshit “Avni Rustemi: në kryeqytet. Lexim të këndshëm! Në takimet e fundit të anëtarëve të Klubit […]

Një libër i ri për Nënë Terezën para Shenjtërimit

“Një thirrje për mëshirë”: Zemrat për të dashur, duart për të shërbyer”, është botimi më i fundit që ka dalë në qarkullim në tregun ndërkombëtar, në prag të shenjtërimit të Nënë Terezës. Libri është përgatitur dhe redaktuar nga Brian Kolodiejckuk, një nga mështetësit e kauzës për shenjtërimin e humanistes së madhe. Në këtë botim vijnë […]

berluskoni

Në shtator del në qarkullim biografia e Berluskonit nga Alan Friedman

Kavalieri rrëfehet ndryshe kësaj radhe, duke nxjerrë shumë anë të panjohura përmes një bisede të gjatë me gazetarin amerikan Alan Friedman. Në fillimin e muajit shtator shtëpia botuese Uegen pritet të nxjerrë në qarkullim librin, i cili konsiderohet ndër biografitë spikatëse për kavalierin. Në këtë libër Alan Fridmani, pas një viti e gjysmë intervistash dhe […]

blerina-suta

“Faqe të panjohura nga vepra e Pjetër Budit” hidhet në qarkullim

Të hënën (8 gusht 2016) del në treg libri “Faqe të panjohura nga vepra e Pjetër Budit” (1618-1622) i studiueses Blerina Suta; botim i “Onufri”. Përmes këtij botimi zbulohet një ekzemplar deri tash i panjohur i veprës “Doktrina e Kërshtenë”, i përkthyer nga Pjetër Budi. Dhe jo vetëm ekzemplar i panjohur, por edhe më me […]